איך מתגברים על זוגיות במשבר?

אף זוג אינו אוהב למצוא את עצמו במשבר או בעיצומה של מחלוקת. מריבה או אי הסכמה עלולות להיות כרוכות באווירה לא נעימה בבית ובמשפחה וכמובן שישנן תחושות קשות של עלבון ופגיעה. בשנים האחרונות זוגות רבים מבינים שכאשר הם חווים משבר בזוגיות אין זה אומר שהמשבר יישאר לנצח וישנן לא מעט דרכים לטפל במשבר ולהתמודד איתו. לעיתים קרובות המשבר מאפשר צמיחה ביחסים ובזוגיות ומגלים שהמצב לאחר ההתמודדות עם המשבר טוב הרבה יותר משהיה לפני.

באילו דרכים אפשר להתגבר על משברים בזוגיות?

השלב הראשון הוא להגדיר במדויק ככל האפשר מה הגורם למשבר בזוגיות. ייתכן שכל אחד מבני הזוג חווה חוויה אחרת או שהוא יכול להצביע על אירוע או גורם אחר שבגינו הוא חש שהזוגיות במשבר. במידה ובני הזוג לא מצליחים לגשר בעצמם על מחלוקות או על אי הסכמות כדאי להם לפנות אל יועץ זוגי שיוכל לתווך ולגשר ביניהם. לא פעם הנוכחות של אדם אובייקטיבי שאינו לוקח צד במשבר יכולה לשפוך אור ולהביא את בני הזוג לכדי תקשורת טובה ומועילה יותר.

ישנם זוגות שגם אם אינם מצליחים ליישב משבר או אי הסכמה מחליטים לשים את המשבר המסוים בצד ולשפר בכל דרך שהם יכולים את הזוגיות עצמה – לבלות יותר זמן ביחד, לדבר יותר, לבצע פעולות ביחד בשיתוף פעולה, אפילו פעולות שגרתיות ויומיומיות של המשפחה ומשק הבית. הם יוצאים לבלות על מנת לשנות אווירה ולבלות זמן איכותי ומהנה זה עם זו. גם זו דרך להעשיר את חיי הנישואין וכאשר האווירה הכללית טובה קל הרבה יותר לגשר אחר כך על מחלוקות או ריבים.

למה לא כדאי להתעלם ממשברים בזוגיות?

אף זוג לא רוצה לחיות על בסיס יומיומי בסכסוך או כאשר האווירה בבית עכורה ומתוחה. כאשר ישנם ילדים במשפחה האווירה השלילית עלולה לחלחל גם אליהם ומכאן ועד הפיכת השגרה לשלילית ולא נעימה – הדרך קצרה. זו הסיבה שכאשר מתגלה שהזוגיות מצויה במשבר – לא כדאי להתמהמה אלא לטפל בכך מיד.